از هنر تا پول

 

 

 

 

 

جلسه پیش­رویداد "از هنر تا پول" برگزار شد.

 

همانگونه که در پایان جلسه اعلام شد، محل برگزاری رویداد در تارخ­های 7 و 8 آذر، دانشکده مرمت خواهد بود.

 

دانشجویانی که نتوانستد در این پیش­رویداد شرکت کنند، می­توانند جهت تهیه فیلم آن به دفتر کارآفرینی (ساختمان مارتا­پیترز) مراجعه کنند.

 

لازم است که دانشجویان ساکن در خوابگاه­ها جهت هماهنگی با مسئولان ذیربط ، اسامی خود را به دفتر کارآفرینی اعلام نمایند.

 

تغییرات احتمالی از طریق همین سایت به اطلاع دانشجویان خواهد رسید.

 

 

 

 

 

 


استارتاپ چیست؟

 

 

اگر بخواهیم به شکلی ساده و ابتدایی استارتاپ را تعریف کنیم: استارتاپ به شرکت‌های نوپایی گفته می‌شود که با یک ایده‌ی ساده و اولیه شروع می‌کنند و به سرعت رشد می‌یابند و به درآمد می‌رسند. از بهترین مثال‌ها و موفق‌ترین استارتاپ‌های جهان می‌توان به گوگل، مایکروسافت، اپل و اشاره کرد. شرکت‌هایی که با یک ایده‌ی ساده شروع به کار کرده و به درآمدهای میلیاردی رسیده‌اند و امروز بر دنیا تاثیر می‌گذارند.

 

استارتاپ‌ها معمولا نیاز به سرمایه اولیه هنگفتی ندارند و به کمک فناوری، توسعه پیدا می‌کنند. برای موفقیت استارتاپ تکنیک‌های متفاوتی مورد نیاز هست که باید آموخته شود.

 

می توان گفت که استارتاپ، سازمانی است که شکل گرفته است تا در جستجوی مدل کسب و کاری قابل تکرار و گسترش‌پذیر باشد.

 

استارتاپ ها معمولا بر پایه‌‌ی ایده‌ای نو شکل می‌گیرند. ایده‌ای که در بدو شکل گیری هیچ چیزش مشخص نیست و ریسک بالایی دارد. مدل کسب و کار در آغاز کار مشخص نیست و حتی بخش مشتریان در نظر گرفته شده نیز در حد فرض است. از تعاریف مناسب استارتاپ می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

 


1- استارتاپ، نهادی است انسانی که ساخته شده برای خلق محصول یا خدمتی نو در شرایط عدم قطعیت بسیار. ( اریک ریس)

 

2- استارتاپ، سازمانی است که شکل گرفته است تا در جستجوی مدل کسب و کاری قابل تکرار و مقیاس ­پذیر باشد. (استیو بلنک)

 

 

 

مدل کسب و کار چگونگی خلق، رساندن و بدست‌آوردن ارزش توسط شرکت شما را توصیف می‌کند. به بیان ساده‌تر، مدل کسب و کار اینکه شرکت شما چگونه پول در می‌آورد را توصیف می‌کند.

 

در استارتاپ ویکند که در انتهای یک هفته برگزار می شود، شرک کنندگان پرانگیزه ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارتاپ، بازاریاب های حرفه ای و طراحان گرافیک گردهم می آیند تا طی 54 ساعت ایده هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده ای را اجرا کند.

این برنامه جهانی (استارتاپ ویکند) تا به حال بیش از یک هزار بار در بیش از ۴۸۰ شهر دنیا برگزار گردیده و شبکه پهناوری از مشتاقان کارآفرینی را پدید آورده، در سطح جهانی توسط برندهای معتبری همچون گوگل، مایکروسافت، آمازون و ... حمایت تجاری می گردد.

 

در استارتاپ ویکند، ایده های مختلفی بیان می شود ولی فقط اجرا از اهمیت برخوردار است.

 

 

 

 

رویداد استارتاپ ویکند "از هنر تا پول" رویدادی آموزشی تجربی است که بر مبنای رویداد استارتاپ ویکند برگزار می شود.

 

 

رویداد "از هنر تا پول" اولین استارتاپ ویکند در زمینه هنر در ایران ( و از معدود استارتاپ های هنری در جهان) است که در روز های پنجشنبه و جمعه، 7 و 8 آذر 92 در دانشگاه هنر اصفهان برگزار می­شود. همه دانشجویان این دانشگاه از رشته ­ها و با توانایی های مختلف وارد رقابتی آموزشی- تجربی و در عین حال تفریحی خواهند شد که با بیان ایده ها و طرح های خلاقانه خود به تجربه یک کار گروهی و تمرین انعطاف پذیری در جمع می پردازند. در این مسیر منتورها (مربیان خبره که از میان کارآفرینان موفق انتخاب می گردند) به جهت گیری و پرورش ایده های همه گروه ها کمک می نمایند و در نهایت ایده های نهایی، ارئه شده و توسط هیئت داوران(که از میان اساتید دانشگاهی و کارآفرینان هستند) ارزیابی می شود. لازم به ذکر است که ایده های برگزیده مورد تقدیر قرار گرفته و جهت اجرایی شدن، توسط دانشگاه مورد حمایت قرار می گیرد.

 

به بیان دیگر، در رویداد از هنر تا پول، در زمان محدود تری به نسبت یک استارتاپ ویکند، افراد ایده‌های خود را مطرح می‌کنند و از بین ایده‌های مطرح شده بهترین آن‌ها با رأی حاضران انتخاب می‌شوند. صاحبان ایده‌های انتخاب شده شروع به تشکیل تیم و جذب تخصص‌های مورد نیاز برای پیشبرد ایده می‌کنند. بعد از تشکیل گروه‌ها با امکاناتی که در اختیار دارند شروع به اجرایی کردن ایده‌ی خود می‌نمایند. در این بین افرادی به عنوان مربی که در زمینه‌های مختلف دارای تخصص می‌باشند و یا سابقه ایجاد استارتاپ را دارند گروه‌ها را در جهت اجرایی کردن ایده‌هایشان راهنمایی و کمک می‌کنند. پس از اینکه گروه ها آخرین تلاش‌ها را در جهت تولید نمونه اولیه محصولشان انجام دادند، آماده ارائه آن در حضور داوران می‌شوند. در مرحله آخر گروه ها با ارائه توضیحات در زمینه توجیه اقتصادی طرح، ارزشی که ارائه می‌دهد، افرادی که به عنوان مصرف‌کنندگان نهایی در نظر گرفته شده‌اند و… از طرح خود دفاع می‌کنند. در نهایت سه تیم برتر با رأی نهایی داوران انتخاب می‌شوند.

 

 

رویداد "از هنر تا پول" به علت این که اولین استارتاپ هنر است و نیز به دلیل محدودیت زمان، کوتاه تر از یک استارتاپ ویکند برگزار می شود ولی در استارتاپ های آینده کلیه استاندارد های استارتاپ ویکند اعمال خواهد شد.

 

این برنامه از ساعت 7 صبح روز پنجشنبه آغاز شده و تا ساعت 8 شب روز جمعه ادامه دارد.

 

ظرفیت شرکت کنندگان برای این برنامه 80 نفر، و هزینه شرکت برای هر نفر 25000 (بيست و پنج هزار) تومان می­باشد، به همین دلیل علاقمندان بایستی نسبت به ثبت نام از طریق نمایندگان حاضر در دانشکده ها و یا دفتر کارآفرینی دانشگاه، واقع در ساختمان مارتاپیترز، اقدام نمایند.

 

ضمناً کلیه شرکت کنندگان بایستی در جلسه ­ای که یک هفته قبل از رویداد اصلی برگزار می­شود حضور داشته باشند.

 

 

پنجشنبه 7/9/92 :

8- 7            پذیرش و صبحانه؛

9 - 8           سخنرانی؛

10:30 9    ارائه ایده، رای گیری و پذیرایی؛

11 10:30   ارائه مجدد ایده های برگزیده و بازاریابی برای آن ها؛

12 11        تشکیل تیم ها؛

13 12         نهار و نماز؛

15 13        هماهنگی تیم ها؛

17 15        کارگاه آموزشی؛

17:30 17    نماز و استراخت؛

19:30  17:30  فعالیت تیم ها؛

 2019:30     شام.

 

 جمعه 8/9/92 :

  8 7:30      صبحانه؛

12 8          فعالیت تیم ها؛

13 12        نهار و نماز؛

13:45 13   کارگاه روش های ارائه؛

17 14        فعالیت تیم ها؛

17:30 17    نماز و استراحت؛

19:30 17        ارائه نهایی ایده ها؛

20 19:30         شام و مراسم اختتامیه.

 

 

 

محل برگزاری: دانشکده حفاظت و مرمت، ساختمان سوکیاس، سالن دکتر شیرازی (سالن کنفرانس).

 

 

به همه شرکت کنندگان، گواهی نامه اعطا خواهد شد.

  

 

مهلت ثبت نام: 11 تا 20 آبان 92.

 

 

توصیه: همراه داشتن یک ایده خوب، لپ تاپ و شارژر آن و کارت ویزیت به نفع هر شرکت کننده است(ولی الزامی نیست).

 

 

برای مطالعه بیشتر در زمینه استارتاپ می­توانید به منابع استفاده شده مراجعه کنید.

 

منابع:

 

http://www.businessofsoftware.ir

http://www.karya.ir

http://www.khoshfekri.com

http://startupweekend.ir/page/about

http://swtabriz.com

 

 

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز کارآفرینی دانشگاه هنر اصفهان است.