کسب و کار نو پا چیست؟

کسب ­وکار نوپا چیست؟

 

 

اگر بخواهیم به شکلی ساده و ابتدایی کسب ­و کار نوپا(استارتاپ) را تعریف کنیم: کسب ­وکار نوپا به شرکت‌های نوپایی گفته می‌شود که با یک ایده‌ی ساده و اولیه شروع می‌کنند و به سرعت رشد می‌یابند و به درآمد می‌رسند. از بهترین مثال‌ها و موفق‌ترین کسب­ وکارهای نوپای جهان می‌توان به گوگل، مایکروسافت، اپل و اشاره کرد. شرکت‌هایی که با یک ایده‌ی ساده شروع به کار کرده و به درآمدهای میلیاردی رسیده‌اند و امروز بر دنیا تاثیر می‌گذارند.

 

کسب­ وکارهای نوپا معمولا نیاز به سرمایه اولیه هنگفتی ندارند و به کمک فناوری، توسعه پیدا می‌کنند. برای موفقیت کسب­ وکارنوپا تکنیک‌های متفاوتی مورد نیاز هست که باید آموخته شود.

 

می توان گفت که کسب­ وکارنوپا ، سازمانی است که شکل گرفته است تا در جستجوی مدل کسب و کاری قابل تکرار و گسترش‌پذیر باشد.

 

کسب­ وکارهای نوپا معمولا بر پایه‌‌ی ایده‌ای نو شکل می‌گیرند. ایده‌ای که در بدو شکل گیری هیچ چیزش مشخص نیست و ریسک بالایی دارد. مدل کسب و کار در آغاز کار مشخص نیست و حتی بخش مشتریان در نظر گرفته شده نیز در حد فرض است. از تعاریف مناسب کسب­ وکارنوپا می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

 


1- کسب ­وکارنوپا ، نهادی است انسانی که ساخته شده برای خلق محصول یا خدمتی نو در شرایط عدم قطعیت بسیار. ( اریک ریس)

 

2- کسب­ وکارنوپا ، سازمانی است که شکل گرفته است تا در جستجوی مدل کسب و کاری قابل تکرار و مقیاس ­پذیر باشد. (استیو بلنک)

 

 

 

مدل کسب و کار چگونگی خلق، رساندن و بدست‌آوردن ارزش توسط شرکت شما را توصیف می‌کند. به بیان ساده‌تر، مدل کسب و کار اینکه شرکت شما چگونه پول در می‌آورد را توصیف می‌کند.

 

منابع: 

http://www.businessofsoftware.ir

 

http://www.karya.ir

 

http://www.khoshfekri.com

 

http://startupweekend.ir/page/about

 

http://swtabriz.com

 

 

 

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز کارآفرینی دانشگاه هنر اصفهان است.